Antrenman ve yarışma sonrası toparlanma

Mehmet Yalçıner

Abstract


Günümüzde yaşamlarını spor yaparak kazanan sporcuların büyük bir bölümü, günde 2-3 antrenman yapmak için adeta birbirleriyle yarışır hale gelmişlerdir. Ki; böyle kapsamlı çalışmalarda psikolojik ve fizyolojik olarak organizma fonksiyonlarını fazla zorlarlar, hatta bozabilirler. Dolayısıyla da çalışma kapasitelerini istemeyerek de olsa düşürebilirler. Bu nedenle kapsamlı bir antrenman programı hazırlanırken, gözardı edilmemesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlardan ilki yemek molaları ve dinlenme, İkincisi sporcuların bireysel özellikleri ve son olarak da sporcunun özel yaşamı ile profesyonel yaşamını birbiriyle bütünleşebilmesidir. Çünkü kapsamlı çalışmalar fizyolojik ve psiko sosyal stres yaratması nedeniyle antrenmanı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sporcuların bu sorunun üstesinden gelebilmesi için antrenmanı ile sosyal yaşantısı arasında iyi bir denge oluşturarak, kısa zamanda toparlanması şarttır.


Keywords


Sporcu, Antrenman, Yarışma, Spor, Yaşam

Full Text:

PDF (Türkçe)


 

Indexing and Abstracting Services

                                                                        

 


Journal of Physical Education and Sports Studies

All rights reserved by Physical Education Teachers Association of Turkey.

Please, add the emails that are sent from “tubed.org.tr” and "besad.org" to your secure emails. Please check your spam, if you no longer receive emails from us.


License

Creative Commons Lisansı
Journal of Physical Education and Sports Studies is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 4.0 Unported License.

 

Membership